Jak odzyskać podatek z zagranicy?

Najlepsze informacje prosto z sieci

Jak odzyskać podatek z zagranicy?

 

Od kilku lat prowadzę własną firmę. Ostatnio podjęłam decyzję, że wejdę z nią na rynek międzynarodowy. W związku z tym, ostatnio bardzo dużo podróżowałam służbowo zagranicę do różnych państw. Wiązało się to dla mnie z dosyć dużymi kosztami podróżny. Dowiedziałam się, że w takiej sytuacji mogę się ubiegać o zwrot podatku vat zapłaconego w tych krajach.

Odzyskałam vat z zagranicy

odzyskanie vat z zagranicyPostanowiłam sprawdzić, jak i kiedy można to zrobić. Poszukiwania odpowiednich, rzetelnych informacji rozpoczęłam od internetu. Wpisałam w wyszukiwarkę frazę: odzyskanie vat z zagranicy, i zaczęłam przeglądać wyniki. Szybko udało mi się znaleźć dokładną publikację na ten temat. Dowiedziałam się z niej, że aby odzyskać vat z zagranicy należy złożyć odpowiedni wniosek do krajowego urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę firmy. Dużym uproszczeniem dla przedsiębiorców jest fakt, że można złożyć jeden zbiorczy wniosek o odzyskanie vat z zagranicy za wszystkie wyjazdy służbowe z poprzedniego roku. Termin złożenia takiego wniosku upływa 30 września roku następnego od dnia wystawienia pierwszej faktury. Bardzo ważne było dla mnie również to, że taki wniosek można było złożyć elektronicznie za pomocą platformy ePUAP, podpisując go wcześniej kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Dzięki temu mogłam złożyć wniosek o odzyskanie vat z zagranicy, nie wychodząc z biura.

Jak się już wkrótce okazało, odzyskanie vat z zagranicy jest bardzo proste i szybkie. Zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej urząd skarbowy ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku o zwrot podatku vat zapłaconego zagranicą. Ja jednak dostałam decyzję administracyjną już po dwóch tygodnia. W tym samym czasie na mój rachunek bankowy został zwrócony należny mi vat zapłacony zagranicą. Byłam bardzo zadowolona.