Luksusowa tkanina o eleganckim splocie

Najlepsze informacje prosto z sieci

Luksusowa tkanina o eleganckim splocie

 

Średnio gruba, mocno utkana tkanina to inaczej gabardyna. Gabardyna to określenie metody tkania, a nie całej tkaniny. Oznacza to, że pod ta tkaniną może się kryć wiele mieszanek materiałów. Tę tkaninę tka się najczęściej z wełny, bawełny, wiskozy lub i nawet z poliestru. Jest to bardzo elegancka tkanina o ponadczasowych charakterze. 

Elegancka i wytrzymała tkanina

tkanina gabardynaUszyte z tej tkaniny ubrania, wyglądają nie tylko elegancko i stylowo, ale również dobrze znoszą trudy dnia codziennego, są odporne na mięcie, gniecenie. Produkcja płaszczy, garsonek, garniturów, smokingów, eleganckich żakietów dla kobiet czy spódnic, a przede wszystkim mundury galowe dla oficerów, wykorzystywana jest tkanina gabardyna. Historia tego materiału sięga do lat 90 XIX wieku, kiedy to Thomas Burberry, założyciel jednego z najsłynniejszych domów mody ją wynalazł. Odzież tej tkaniny była noszona przez polarników, zwłaszcza podczas zdobywania szczytów. Jak pielęgnować wyroby z gabardyny? Większość z nich niestety pod  żadnym pozorem nie wolno mocno prać i wirować, trzeba tylko czyścić chemicznie. Najlepiej oddać do pralni, tam zawsze bezpiecznie zostanie wyczyszczony nasz towar. Prac w pralce można jedynie wyroby ze sztucznego materiału, na lewej stronie, a by nie zniszczyć materiału. Prasujemy gabardynę przy użyciu pary na średniej mocy, większa moc może sprawić, ze nasza tkanina się przypali albo przyklei do spodu żelazka. Prążkowana struktura gabardyny to wynik sprytnego splotu skośnego, dzięki któremu, tkanina jest bardzo mocna, wytrzymała i nie gniecie się.

Mocna i wytrzymała gabardyna o eleganckim wyglądzie, jest odpowiednią bazą zarówno do formalnej stylizacji, bardzo eleganckie, wręcz wieczorowej, jak i właściwym elementem bardziej swobodnej garderoby. Tak więc, jeżeli mamy możliwość wybrać płaszcz z gabardyny lub bawełny czy poliestru, warto wybrać ten pierwszy.