Nowoczesne grzanie pompą ciepła

Najlepsze informacje prosto z sieci

Nowoczesne grzanie pompą ciepła

Budowa domu wiąże się z wieloma kluczowymi decyzjami, zarówno w temacie samego projektu domu, jak i instalacji w nim poprowadzonych. Obecnie coraz więcej inwestorów stara się wykorzystywać nowoczesne technologie, zarówno w celach ekonomicznych, jak i w trosce o ochronę środowiska. Jednym z popularnych rozwiązań jest wykorzystanie pomp ciepła w ogrzewaniu budynku.

Kiedy pompa ciepła się opłaca?

odwierty pod pompy ciepłaCzy ogrzewanie zasilane pompą ciepła się opłaca i ile można zaoszczędzić, w porównaniu do tradycyjnych źródeł ciepła? Tutaj nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od rodzaju wybranej pompy. Wspomnijmy także, że dużą rolę w całym systemie odgrywa także instalacja grzewcza poprowadzona w domu. Ze względu na niewysokie temperatury maksymalne, najlepiej sprawdzać się będzie ogrzewanie podłogowe, w którym temperatura nie przekracza 40 stopni. Wprawdzie tradycyjne grzejniki również mogą być zasilane pompą ciepła, jednak będzie się to wiązało z większymi kosztami za energię elektryczną. Jeśli mowa o rodzajach pomp, możemy zdecydować się na pompę czerpiącą energię z wody, powietrza lub gruntu. Dwa pierwsze wyjścia, choć stosunkowo niedrogie, w naszym klimacie pozwalają na niewielkie oszczędności. Najlepiej sprawdzi się pompa pobierająca ciepło z gruntu. Tutaj również mamy dwa odmienne rozwiązania. Możemy zastosować głębokie, kilkudziesięciometrowe odwierty pod pompy ciepła, służące do umieszczenia w nich tzw. sond pionowych. Sondy te, dzięki umieszczeniu na dużej głębokości, charakteryzują się bardzo stabilną pracą, pomimo zmiennych warunków atmosferycznych i temperatur. Należy jednak pamiętać, że odwierty pod pompy ciepła z pionowymi wymiennikami to kosztowna inwestycja, wymagająca również odpowiednich warunków na działce. Alternatywą mogą być wymienniki poziome, o połowę tańsze od pionowych, umieszczone na kilkumetrowej głębokości, gdzie temperatura jest względnie stała, dzięki czemu praca pompy stosunkowo ekonomiczna.

Są jednak sytuacje, w których zamontowanie gruntowej pompy ciepła nie będzie możliwe, np. z powodu niewystarczającego miejsca na działce, lub też nieodpowiednich warunków (zacieniona działka). Z tych i innych powodów dość dużą popularnością cieszą się także pompy ciepła czerpiące energię z powietrza. Nie jest to tak ekonomiczne rozwiązanie, jak model gruntowy, jednak koszty instalacji są niewielkie, a same prace instalacyjne niewymagające żadnych zmian na działce.