Nowoczesne techniki druku 3D

Najlepsze informacje prosto z sieci

Nowoczesne techniki druku 3D

Możliwość druku trójwymiarowego podbiła serca wielu pasjonatów w dziedzinie nowoczesnej techniki. Wiele firm korzysta z możliwości, jakie dają drukarki 3D, na porządku dziennym w swojej pracy. Nic dziwnego, że stają się one coraz popularniejsze; mają wiele zastosowań, są wielofunkcyjne i bardzo wytrzymałe. Jakie są rodzaje drukarek 3D, jakich materiałów potrzebują oraz ile to kosztuje?

Postęp w dziedzinie druku

materiały do drukarek 3dDrukarki, przeznaczone do domowego użytku nie różnią się niczym, od tych używanych przez profesjonalne firmy. Wykorzystują te same materiały do tworzenia trójwymiarowych produktów, poziom zaawansowania pracy urządzenia jest na tym samym poziomie. Większość tworzyw, z jakich zrobione są materiały do drukarek 3D to plastik. Jest wiele ich odmian, a różnią się wytrzymałością, termoplastycznością i rozpuszczalnością w wodzie. Ulubionym materiałem do tworzenia małych druków w domu jest plastik PLA, czyli polilaktyd. Jest bardzo dokładny i natychmiastowo gotowy do użycia po zakończeniu procesu wydruku. Nie jest jednak wytrzymały na wysokie temperatury i można odnotować odkształcanie się produktów, wykonanych z tego rodzaju plastiku. Oprócz popularnego plastiku, materiały, z których korzystają drukarki 3D to gumopodobne, drewnopodobne, metalowe czy szklane. Koszty materiałów to stopień nie do przeskoczenia i nie można oszczędzać na podróbkach. Niektóre z modeli drukarek maj ą wbudowany czujnik wykrywania materiału; urządzenie nie rozpocznie pracy, dopóki nie rozpozna licencjonowanego materiału.

Funkcje nowoczesnych drukarek zaskakują z roku na rok; dla firm o branży gastronomicznej, proponowane są trójwymiarowe druki wykonane… z czekolady. Firmy coraz chętniej stosują druki do ulepszania swoich produktów, tworzenia prototypów do wykonywania testów. Możliwości jest wiele, a ludzi ogranicza tylko wyobraźnia.