Wpływ strzał świetlnych na bezpieczeństwo na drogach

Najlepsze informacje prosto z sieci

Wpływ strzał świetlnych na bezpieczeństwo na drogach

 

Przemierzając świat samochodem, liczymy na to, żeby jak najszybciej dostać się z punktu A do punktu B. Dobrze jest przy tym, żeby pokonywać trasę bezpiecznie. Napotykamy jednak niekiedy na swojej drodze różnego rodzaju utrudnia – dziury w nawierzchni już nikogo nie dziwią, a mimo to roboty drogowe zawsze spotykają się z dezaprobatą kierowców.

Zastosowanie strzał świetlnych

strzała świetlnaW bezpiecznym podróżowaniu pomagają nam różnego rodzaju znaki drogowe – informacyjne, ostrzegawcze, a także sygnalizacje świetlne. Te ostatnie należą do najskuteczniejszych, ponieważ najlepiej przyciągają uwagę kierowców, dlatego wykorzystywane są w miejscach wzmożonego ryzyka wypadku, takich jak przejścia dla pieszych w okolicach szkół, mosty, przejazdy kolejowe oraz roboty drogowe. We wszystkich tych przypadkach zastosowanie znajduje strzała świetlna informująca kierowców o nakazie jazdy z właściwej strony. Przydają się zwłaszcza w sytuacjach remontowych, kiedy standardowe oznaczenia nie wystarczają. Świecąc pulsacyjnym światłem, informują kierowców o zmianach w organizacji ruchu już z bardzo dużej odległości. Świecące strzały mają jeszcze jedną zaletę, tę mianowicie, że mogą być instalowane na dachach samochodów – wykorzystuje się takie rozwiązanie w przypadku prowadzenia konwojów, które organizowane są w przypadkach wymagających wzmożonego bezpieczeństwa. Ruch przy konwojach policyjnych rządzi się szczególnymi prawami, o czym wiedzą nie wszyscy kierowcy, dlatego zastosowanie strzał świetlnych bywa w tych przypadkach bardzo pomocne.

Strzały świetlne emitują dobrej jakości światło ledowe, które jest doskonale widoczne z dużej odległości – zwłaszcza w warunkach nocnych. Ich zastosowanie jest bardzo powszechne i użyteczne, ponieważ stanowią bardzo istotny element dbający o bezpieczeństwo na drogach.