Zapomniane usługo konsjerży

Najlepsze informacje prosto z sieci

Zapomniane usługo konsjerży

Zawód konsjerża – mało kto wie w dzisiejszych czasach kim jest ta osoba. I nic w tym dziwnego ponieważ w Polsce jest to jeszcze rzadko spotykany zawód. Co innego w zachodniej Europie czy Ameryce. Tam zawód konsjerża nikogo nie dziwi zwłaszcza wśród biznesmenów. Jest to profesja wykonywana od czasów średniowiecza. Zacznijmy więc od tamtych czasów.

Wszystko o usługach konsjerży

usługi konsjerżDawniej konsjerż zajmował się zapalaniem i gaszeniem świec w zamkowych korytarzach i komnatach. W dobie rozwoju technologii świece jako oświetlenie zniknęły ale sam zawód konsjerża nie. Zmieniło się miejsce wykonywania obowiązków i sam ich zakres ale profesja pozostała. Zawód ten zawitał do dwudziestowiecznych hoteli. Sprawował funkcje osobistego asystenta, któremu zamożni goście hotelowi zlecali wykonanie najróżniejszych zadań, kaprysów i zachcianek. I choć w Polsce usługi konsjerż są spotykane póki co w bankach czy salonach motoryzacyjnych jako specjalny pakiet do obsługi klientów VIP, to w USA są to usługi szeroko znane i poszukiwane wśród biznesmenów. Takiej osobie można zlecić wykonanie absolutnie wszystkiego: wyprowadzenie psa, zrobienie zakupów, odebranie ubrań z pralni ale także zorganizowanie spotkania, bankietu czy zaaranżowanie znajomości. Wszystkich tych rzeczy, na które nie mamy czasu lub po prostu ochoty. Oczywiście jest to zawód dla osób o określonych cechach charakteru nie może wykonywać go każdy. Musi być to osoba komunikatywna, dobrze zorganizowana, lojalna i zaufana.

Ważne jest też aby posiadała siec kontaktów na miejscu ale i za granicą aby móc załatwić wszystko w każdym miejscu. Jest to bez wątpienia wyjątkowa profesja jeszcze mało popularna w Polsce. Za to z bogatą historią, której poświęcono nawet filmy takie jak Grand Budapest Hotel czy Le Concierge Jeana Giraulta.